Najważniejsze i najczęstsze przyczyny bólu stóp
Osoby, które w pracy lub w domu muszą dużo chodzić często skarżą się na ból stóp.Nie zawsze są to tylko przemęczone stopy. Jest bardzo wiele różnych przyczyn bólu stopy.
Ból stóp może też świadczyć o poważnej chorobie. Niekiedy ból przy chodzeniu z biegiem czasu będzie się pogarszał i doprowadził do powikłań, które mogą skończyć się amputacją.
Nie lekceważmy, więc początkowych objawów związanych ze stopami.
Najczęściej przyczyną bólu stóp są niewygodne buty. Nowe, niedopasowane obuwie może nie tylko wywołać otarcie skóry stóp, ale też być przyczyną silnego i długotrwałego bólu.
Wysiłek do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni, nawet w najwygodniejszym obuwiu może spowodować ból stóp lub stopy; długi bieg, gra w piłkę, chodzenie po nierównej powierzchni (skały, góry), skakanie z wysokości i tym podobne, na zasadzie przeciążenia i mikrourazu są bezpośrednią przyczyną bólu. Po bieganiu, które jest długie, a szczególnie po nierównej powierzchni, nie dziwmy się, że następnego dnia ból stóp rano nie da nam chodzić.
Bóle stóp mogą towarzyszyć wielu zapalnym chorobom stawów całego organizmu, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów (reumatyzm), łuszczycowe zapalenie stawów czy młodzieńcze zapalenie stawów.
Jeśli stopa jest spuchnięta, zaczerwieniona i bolesna, wskazuje to na ostry stan zapalny. Może to być zakażenie, których jest bardzo wiele rodzajów, ale najniebezpieczniejsza jest "stopa cukrzycowa", u osób z jawną lub utajoną cukrzycą. Nie leczona właściwie i odpowiednio wcześnie stopa cukrzycowa, może prowadzić do amputacji stopy lub nawet nogi.
Jeśli stan zapalny i bardzo silny ból dotyczy okolicy stawu palucha i występuje u otyłego mężczyzny, możemy podejrzewać atak dny moczanowej czyli popularnie zwanej podagry. Nawracające ataki zapalenia w tym stawie, doprowadzić mogą do zupełnego jego zniszczenia.
Niektóre powszechnie występujące zmiany skórne mogą dawać dokuczliwe bóle stóp przy chodzeniu, szczególnie rano po wstaniu z łóżka.
Nagniotki, modzele i odciski znamy wszyscy, ale brodawki piętowe mogą nie być zbyt widoczne, ale dawać bóle uniemożliwiające chodzenie.
Bóle pięt, bolące pięty
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stopy, a dokładnie bólu w pięcie, jest ostroga piętowa. Daje silne, uporczywe bóle od spodu stopy, występujące najczęściej rano po wstaniu z łóżka. Nazwa pochodzi od kostnego wyrostka, który powstaje pod spodem kości piętowej. Fachowo ostroga piętowa nazywana jest zapaleniem rozcięgna podeszwowego.Ból w okolicy pięt, może też być związany ze stanem zapalnym przyczepu ścięgna Achillesa. Po przeciążeniu tej okolicy (związanej najczęściej ze sportem lub charakterem pracy) ból umiejscawia się nie pod spodem stopy, ale nieco powyżej pięty i może promieniować do łydki.
Obecnie coraz rzadziej spotykana choroba Burgera (Buergera), może na początku objawiać się bólami stóp (bólami nóg) przy chodzeniu. Przy postępie choroby, bóle stóp stają się stałe.
Rzadka przyczyna, aczkolwiek bardzo dokuczliwa to choroba Mortona. Występuje wtedy bóle stopy pod spodem, na podeszwie w okolicy nasady palców (trzeciego i czwartego, rzadziej drugiego i trzeciego). Podłożem bólów palców stopy są uszkodzenia nerwów w tej okolicy.
W starszym i podeszłym wieku częstą przyczyną bólu stóp bywa choroba zwyrodnieniowa stawów (zwyrodnienie), która lokalizuje się w stawach stóp. Deformacje stawów, pogrubienie stawów i deformacje całych stóp występują z dokuczliwymi bólami,
To co w dawnych czasów ratowało przed werbunkiem do wojska, czyli płaskostopie (popularnie platfus), jest wrodzoną lub nabytą wadą stóp, która daje bóle i utrudnienie chodzenia.
Deformacja palucha stopy, pod postacią jego wykoślawienia, określamy popularnie mówią mianem haluksów.
Jest to stała przyczyna bólu haluksy dają się we znaki, szczególnie kiedy są zaawansowane. Bolące haluksy skutecznie utrudniają lub nawet uniemożliwiają chodzenie, z biegiem czasu stając się podłożem inwalidztwa.
W przebiegu chorób neurologicznych (najczęściej przy powikłaniach długotrwałej, zaawansowanej cukrzycy) chorzy mogą odczuwać, bóle, palenie i mrowienie stóp, które staje się utrapieniem ponieważ nasila się w nocy. Jest to tak zwana polineuropatia cukrzycowa.
Choć to nie choroba stóp, a schorzenie neurologiczne, to zespół niespokojnych stóp też daje nieprzyjemne dolegliwości, które mogą lokalizować się w stopach. Niepokój, dyskomfort nóg i stóp, budzi i zmusza do wykonywania ruchów nogami (chodzenie), wtedy stopniowo ustępuje.
Jak widać przyczyn bólów stóp jest bardzo, bardzo wiele od błahych i niegroźnych, do bardzo poważnych. W uzasadnionych przypadkach warto zasięgnąć, fachowej porady specjalisty, wykonać zestaw koniecznych badań i rozpocząć leczenie, które sprawi, że nasze stopy ponownie będą w formie.
Na ból stóp i kręgosłupa najlepsze są wkładki ortopedyczne robione na zamówienie. Poczytajcie sobie http://ortopedycznie.pl/bol-kregoslupa/.
OdpowiedzUsuń