sobota, 28 maja 2016

Bóle stawów - jaki lekarz ?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, zarówno w młodym, a szczególnie w starszym wieku są bóle stawów.
Kości w naszym ciele są tworzą kilkadziesiąt drobnych lub większych ruchomych połączeń między kośćmi, które nazywamy stawami.
Chorobą może być zaatakowany pojedynczy staw, ale częściej zdarza się, że choruje więcej stawów.

Bóle w stawach mogą być niewielką i przejściową dolegliwością.
Jednak zdarza się całkiem często, że choroba stawowa, przeradza się w poważny problem zdrowotny, mogący prowadzić do inwalidztwa.

Zachodzi wówczas pytanie:

Jaki lekarz bada i leczy choroby stawów?

Nie jest tak prosto odpowiedzieć, kto bada  i leczy stawy.
Zależy to od najczęściej od rodzaju choroby atakującej stawy, ale niekiedy też od rodzaju chorego stawu.
Poniżej zostali opisani lekarze specjaliści zajmujący się leczeniem bólów (chorób) stawów.
Istnieją istotne różnice w zakresie ich leczenia, ale bardzo często ich wiedza i rodzaj leczenia mogą się ze sobą pokrywać.
Dowiedzmy się więc jaki jest "lekarz od stawów" :-)

Zobacz też:


Ortopeda

    Najwięcej osób skarżących się na bóle stawów, udaje się po leczenie do lekarza specjalisty leczącego stawy czyli ortopedy (inaczej ortopedy-traumatologa lub chirurga urazowo-ortopedycznego).
Duża część chorób stawów może być związana z urazem, więc bezwzględnie musimy iść do ortopedy, jeśli ból okolicy stawu wystąpił w wyniku uderzenia, upadku lub wypadku, nawet jeśli są zdarzenia z przeszłości.

Ortopeda zajmuje się także szeregiem wrodzonych i nabytych we wczesnym dzieciństwie schorzeń, np. następstwa skoliozy kręgosłupa dotyczące stawów nóg, dysplazja stawu biodrowego czy choroba Osgooda-Schlattera.

Następstwa rozmaitych urazów doznanych przy uprawiania sportu i rekreacji (staw skokowy, kolanowy, łokciowy, biodrowy czy barkowy), także wymagają leczenia u specjalisty ortopedy. Na przykład kolano biegacza, kolano skoczka, uszkodzenia więzadeł i łąkotek kolana, łokieć tenisisty, łokieć golfisty itp. Inny rodzaj schorzeń to krwiaki stawu lub okolicy, stawu, skręcenia, zwichnięcia... ta lista chorób nie ma końca.
Ortopeda w trakcie leczenia wykonuje szereg czynności m.in.: zakłada gips, zapisuje ortezę, wykonuje punkcję stawu lub blokadę stawową z lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Z wiekiem wcześniej czy później dochodzi do degeneracji struktur stawu i otaczających go elementów pomocniczych.
Może dość do choroby zwyrodnieniowej stawu, a nawet do całkowitego jego uszkodzenia (usztywnienia), tak, że doprowadza to do inwalidztwa i taki staw jest jedynie źródłem bólu. W wypadku stawów biodrowych lub kolanowych ratunkiem bywa w takich przypadkach operacja wstawienia sztucznej endoprotezy stawu, którą wykonuje właśnie ortopeda.   

Reumatolog

    Drugim specjalistą "od stawów" jest reumatolog. Leczy on o wiele mniej osób niż ortopeda, ale schorzenia którymi się zajmuje są równie poważne i zagrażające inwalidztwem.
Najpoważniejsza choroba reumatologiczna to reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba na tle autoimmunologicznym, niszczy stawy i osłabia cały organizm. Na szczęście medycyna, zaczyna coraz skuteczniej ją leczyć.
Nieco rzadziej występuje inna forma zapalenia stawów, która atakuje osoby chorujące na chorobę skóry - łuszczycę.
Kryształy kwasu moczowego wytrącające się wewnątrz stawów, to ciało obce, dlatego powodują ostry stan zapalny, który po pewnym czasie niszczy i deformuje zaatakowane stawy. Choroba o której mowa to dna moczanowa.

Rehabilitant

    Niezbędną częścią leczenia chorego stawu jest rehabilitacja. Żeby z niej skorzystać musimy dostać się do lekarza rehabilitanta. On ustala leczenie rehabilitacyjne, wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych, masaży, laseroterapii, naświetlań i prądów oraz całościowego usprawniania prowadzącego odzyskania maksymalnej funkcji chorego lub uszkodzonego stawu. 

Chirurg szczękowy

    Choć może się to wydać nieprawdopodobne to, z bólem pewnego stawu pójdziemy do dentysty, a dokładniej do chirurga szczękowego.
Staw żuchwowo-skroniowy (położony na wysokości ucha) jest mocno obciążany przy gryzieniu i żuciu pokarmów. U niektórych osób dochodzi do jego uszkodzenia z silnym bólem.

Lekarz sportowy

   Na koniec trzeba wspomnieć o lekarzu medycyny sportowej. Leczy sportowców, najczęściej tych wyczynowych. Nie ulega wątpliwości, że sport wyczynowy często staje się przyczyną przejściowych lub długotrwałych bólów stawów. Wtedy w grę wchodzi specjalista medycyny sportowej.



Dodatkowe informacje związane z tematem bólów kręgosłupa w blogu
PORADY LEKOWE:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz