wtorek, 31 marca 2015

Bóle kręgosłupa - jak leczyć ? Leki i ćwiczenia

 Bóle kręgosłupa. Jak leczyć ? Leki, ćwiczenia, operacja

Aby leczenie bólów krzyża było skuteczne, potrzebne jest precyzyjne ustalenie jej przyczyny.

6 głównych metod leczenia chorób kręgosłupa

  1. Leżenie i odpoczynek
  2. Zimne i ciepłe okłady
  3. Leki
  4. Ćwiczenia i rehabilitacja
  5. Blokady
  6. Zabieg operacyjny

Leżenie i odpoczynek

 Może to niektórym wydać się dziwne, ale zaprzestania aktywności przez kilka dni umożliwia rozpoczęcie procesu regeneracji uszkodzonych tkanek (a nawet odciąża korzenie nerwowe). Zwykle pomaga w jakimś stopniu złagodzić ból w krzyżu. Jednak więcej niż kilka dni odpoczynku, może być szkodliwe przez to, że prowadzi do osłabienia mięśni i otaczających kręgosłup struktur.
Osoby, które nie wykonują regularnie ćwiczeń na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, są bardziej narażone na nawracające lub dłużej trwające bóle w dole pleców.

Zimne i ciepłe okłady

Takie okłady mogą przynosić ulgę (szczególnie na początku ataku bólowe). Zimne okłady dobre są przy urazach (przeciążeniach) i ostrych stanach zapalnych, ciepłe przy przewlekłych, nawracających i mniej nasilonych schorzeniach.
Ale nie jest to reguła.

Leki (tabletki, czopki, zastrzyki, plastry)

Info o plastrach przeciwbólowych na kręgosłup
Mamy do dyspozycji szeroką gamę leków, na receptę, ale także tych które możemy dostać bez recepty w aptece.
Część z tych leków ma silne działanie zmniejszające stan zapalny, który bardzo często jest przyczyną bólu, inne działają na zasadzie tłumienia odczuwania bólu. Trzeba zawsze pamiętać o tym, że każdy lek ma możliwe skutki uboczne i należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.
 Pomocniczo bywają stosowane leki zmniejszające napięcie mięśniowe.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są ważną częścią kompleksowego leczenia bólu kręgosłupa.
Rehabilitacja ruchowa (kinezyterapia), zabiegi manualne (kręgarstwo), zabiegi fizykoterapeutyczne (laser, ultradźwięki, zabiegi prądowe itp.) to wszystko może przynieść szybką i trwałą poprawę. Nie należy też zapominać o kontynuowaniu ćwiczeń pod okiem fachowca po ustąpieniu ostrych bólów i nauczeniu się poprawnego wykonywania codziennych czynności (np. dźwiganie).

Blokady w postaci zastrzyków. Zwykle są to leki sterydowe (czasem ze środkiem znieczulającym miejscowo) dostarczane są bezpośrednio do bolesnego obszaru zapalenia kręgosłupa lędźwiowego bądź krzyżowego. Może to być dobra metoda, żeby przerwać ostry ból i umożliwić zastosowanie innych metod leczenia (np. ćwiczeń usprawniających).

Zabieg neurochirurgiczny. Gdy wyczerpie się skuteczność wszelkich metod niechirurgicznych, może zajść konieczność wykonania zabiegu operacyjnego. Decyzja o operacji jest zawsze należy ostatecznie do pacjenta, a kwalifikujący neurochirurg będzie w stanie wyjaśnić wszystkie za i przeciw konkretnego zabiegu. Laminektomia, mikrodiskektomia jak wielokrotnie wykazano dają wyraźne zmniejszenie objawów bólowych przez odciążenie uciśniętych struktur nerwowych.

Komentarz

 Jest wiele przyczyn bólów krzyża, a każdy przypadek jest indywidualny i zależy od wielu dodatkowych czynników zdrowia i sytuacji życiowej chorego. Chodzi o jak najszybsze usunięcie bólu, przywrócenie sprawności i zapobieganie nawrotom. Pewne uszkodzenia bez leczenia operacyjnego mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Zapobieganie wystąpieniu bólów krzyża

  • pływanie (styl grzbietowy preferowany), 1-2 razy w tygodniu przez ok. 1 godzinę
  • zachowywanie prawidłowej postawy w pracy i poza pracą
  • właściwe podłoże na którym śpimy (czyli łóżko)
  • gimnastyka i ćwiczenia rozluźniające, wykonywanie szczególnie na stanowisku pracy
    • przeciąganie się
    • ręce na kark, cofanie ramion i "prostowanie" łopatek
    • "praca" mięśniami brzucha (napinanie i rozluźnianie)
    • "kręcenie" biodrami
    • powolne przysiady z rękami w górze
    • stoimy tyłem przy ścianie, tak by dotykać ją piętami, pośladkami, plecami i głową

Uwaga na dźwiganie (także w schyleniu) przy przenoszeniu ciężaru w bok.

Dodatkowe informacje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz